Committee on Committees Assignment Recommendations
for AY 2007-08
1.  Column 3 number is the year of term
         1 = 1st yr in 1st term,  2=2nd yr in 1st term,  3=3rd yr in 1st term
         4 = 1st yr in 2nd term,  5=2nd yr in 2nd term,  6=3rd yr in 2nd term
         R indicates replacement for term started by someone else,
         R time is not counted in six year limit.
2.  Name in red indicates new assignment
2007-2008 Athletic Advisory (at-large representation)
Ex. Off. Sharbrough, W.
PSYC Johnson, W. 1
PSYC Hanchon, T. 1
EDUC Hewett, S.  5
MACS Francel, M. 5
ENGL Heuston, S. 3 caller of first meeting
MACS Rudolph, G. 3
2007-2008 Awards (at-large representation)
ELEC Barsanti, R. 4
CIVL Mays, Tim 4 caller of first meeting
EDUC 2
MACS Trautman, D. 2
PSYC Matthews, D. 3
ENGL Niemczyk, M (3R)
2007-2008 Campus Affairs (at-large representation)
ENGL Livingston, M. 1
BADM Strauch, B. 4 caller of first meeting
BADM Sparks, D. (2R)
MACS Lipscomb, A.  5  
CIVL Murden, J. 3
MLNG Jellenik, C. (3R)
2007-2008 Committee on Committees  (representation by school, elected by Faculty Council)
BADM Woolsey, W. (3R)
EDUC Brown, K. 2
ENGINEERING Woo, M. 1
HUMANITIES Bishop, J. 1
SCIENCE/MATH Briggs, P. 3 caller of first meeting
LIBR Connor, E. (2R)
2007-2008 Computer Services (representation by school)
BADM Moody, J. 1  
EDUC Oberman, A. (3R)
ENGINEERING Hayne, R. 1
HUMANITIES Hanchon, T. (3R)
SCIENCE/MATH Comer, S. 2
LIBR Steele, K. 5 caller of first meeting
2007-2008 Core Curriculum Oversight
                    (representation by core area + non-core schools)
ENGL Allen, D. 6
HIST Preston, D. 1
MATH Hurd, S. 2
MLNG Emory, R.  6
Science Mabrouk, S. 2     
Soc.Sc. Kapeluck, B 4
BADM Keogh, T. (2R)
ENGINEERING Murden, J. 1
EDUC Richardson-Jones, K. 6 caller of first meeting
2007-2008 Curriculum (representation by department)
BADM Bolt, C. 4
BIOL Zanin, K. (3R)
CHEM Bevsek, H. (2R)
CIVL Dion, T. 6
EDUC Lehr, J.  5
ELEC Potisuk, S. (3R)
ENGL Frame, F. 5
HESS Garner, D. 1
HIST Bishop, J. 3
LIBR Turner, K. 6
MACS Francel, M.  5  
MLNG Andrade. E. 1
PHYS Hilleke, R. 1
PSCJ Kapeluck, B. 4 caller of first meeting
PSYC Taylor, L. (2R)  
2007-2008 Development (representation by department)
BADM Arnold, L. (3R)
BIOL Johnson, K. (2R)
CHEM Blanton, J. 1
CIVL Mays, Tim 3
EDUC Brown, K. 3
ELEC Barsanti, R. 5 caller of first meeting
ENGL Calloway, L. 1
HESS Garner, D. 2
HIST Neulander, J 3
LIBR Carter, E. 3
MACS Banik, S. 1
MLNG Segle, Z. 1
PHYS Briggs, P. 2
PSCJ Burton, C. 1
PSYC Matthews, D. 2
2007-2008 Employment (at-large representation)
EDUC Hewett, S. 1
HIST Preston, D. 4
BADM Woolsey, W 2 caller of first meeting
MACS Hoyle, H. 5  
  open 3
BADM Betterton, C. (3R)  
2007-2008 Evaluation of Instruction (representation by school)
BADM Sharbrough, W. (3R)
EDUC Richardson-Jones, K. 5
ENGINEERING Plemmons, K 4 caller of first meeting
HUMANITIES Politano, M. (3R)
SCIENCE/MATH Bogle, R. 1
LIBR Connor, E. 2  
2007-2208 Financial Affairs (at-large representation)
MLNG Urroz, E. 1
MACS Zahid, I. 4
BIOL Gramling, J. (2R)
CIVL Bower, K.  2 caller of first meeting
BADM Foster, S. (3R)
ENGL Horan, T. (3R)
2007-2008 Library (at-large representation)
EDUC Jefferson, R. 1
ELEC McKinney, M.  4
ENGL Thompson, T. (2R)  
BADM Moody, J. (2R)
PSCJ Porter, J 3
MACS Zhang, L 3 caller of first meeting
2007-2008 Research (representation by department)
BADM Jones, W. 1
BIOL Gustafson, D. 2
CHEM Dorko, M. 1
CIVL Hajduk, E. (2R)
EDUC Woelfel, K. (2R)
ELEC Skinner, J. 2
ENGL Mailloux, P. 1
HESS Davakos,H 3 caller of first meeting
HIST Grenier, K. 2  
LIBR Steele, K. (3R)
MACS Hurd, S. 3
MLNG Toubiana, G. (3R)
PHYS Rembiesa, P. 1
PSCJ McNamara, R. 2
PSYC Johnson, W. 1
2007-2008 Sabbaticals (representation by department)
BADM Woolsey, W. 1
BIOL Zardus, J. 2
CHEM McAfee, L. 2
CIVL Woo, M. 3
EDUC Altieri, J. 1
ELEC McKinney, M. 4 caller of first meeting
ENGL Lally, M. (2R)  
HESS Davakos, H. 2
HIST Sinisi, K. 2
LIBR Connor, E. (3R)
MACS Cohn, L (3R)
MLNG Skow-Obenaus, K. 4
PHYS Hilleke, R. (3R)
PSCJ Mays, Terry (3R)
PSYC Lipovsky, J. 2
2007-2008 Scholarship (at-large representation)
Ex. Off. Rhodes, J.
Ex. Off. Gurganus, A.
BADM Kindel, T. 1
PSYC Taylor, L. 1
ENGL Lucas, S. 1
CIVL Plemmons, K. 1
EDUC   2
ENGL Heuston, S. 2
PSCJ Mays, Terry  5
HIST Speelman, J. 5
CIVL Bower, K. 3
MACS Rudolph, G. (3R)
BADM Jones, W.  6 caller of first meeting
LIBR Turner, K.  6
BIOL Zardus, J. 2
2007-2008 Tenure and Promotion (representation by department)
BADM Carter, H. 2
BIOL Darden, A. (4R)
CHEM Blanton, J. 2
CIVL Dion, T.  6
EDUC Williams, G. 1
ELEC Jerse, T. 4
ENGL Hutchisson, J. (2R)
HESS Templeton, J.  4
HIST Knapp, K. 1 caller of first meeting
LIBR Carter, E.  6
MACS Chen, M. 3
MLNG Bahk, J. 3
PHYS Rembiesa, P. 1
PSCJ Bloss, W. (3R)
PSYC Saylor, C. 5  
2007-2008 Tenure and Promotion Appeals (representation by school)
BADM Simmons, S. 1
EDUC Murray, K. 1
ENGINEERING Woo, M. 1
HUMANITIES Lipovsky, J. 1
SCIENCE/MATH Comer, S. 1
Alternate 1 Barrett, M. 1
Alternate 2 Johnson, W. 1
2007-2008 Undergraduate Admissions (at-large representation)
HIST Wright, C. 1
ENGL Solinger, J. 1  
BIOL Nolan, P. (2R)
HIST Cox, M. 5 caller of first meeting
BADM Silver, S. 1  
EDUC Bullock, J. (3R)